Daň z hazardních her

Zatímco v minulých letech byly výhry z hazardních her osvobozeny od daně, pokud měl provozovatel hry povolení k provozování hazardních her vydané v některém státě Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru, od 1. ledna 2020 se toto pravidlo změnilo. Nyní je daň z hazardních her a sázení upravena Zákonem č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů.

V roce 2023 budou muset někteří hráči a sázkaři uvést své výhry do daňového přiznání. To se týká tzv. „ostatních příjmů“, které zahrnují skutečnou hodnotu výher a proher za jeden kalendářní rok, nikoli kolik peněz hráč vložil nebo vybral na své uživatelské konto.

Daň se vztahuje na různé typy hazardních her, včetně loterií a tombol, kurzových sázek a totalizátorových her, technických her, živých her s výjimkou turnaje živé hry, turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu, a jiné hazardní hry. Zákon nerozlišuje mezi hrou online nebo v kamenných kasinech, zda výhra pochází z hazardní hry provozované v zahraničí nebo v České republice, nebo zda je provozovatel hazardní hry držitelem licence pro provozování hazardních her. Rozhodující je vždy jen hodnota jednotlivého příjmu.

V případě loterií a tombol platí, že pokud hodnota výhry přesáhne 1 milion korun, podléhá daňovému zatížení. Pokud činí výhra 1 milion korun nebo méně, je od daně osvobozena. Pokud hráč vyhraje v loterii dvakrát v průběhu roku po 600 000 korun, nebudou tyto výhry zdaněny, protože ani jedna z nich nepřesáhla 1 milion korun. Daň z výhry nad 1 milion korun je srážková a činí 15%. Provádí ji přímo provozovatel hry, takže hráč dostane již zdaněnou výhru, kterou pak nemusí uvádět v daňovém přiznání.

Co se týče výher ze sázek a ostatních hazardních her, platí pro ně sazba daně 15%. Na rozdíl od loterií však musí daň zaplatit sám hráč v rámci daňového přiznání. Pokud základ daně u daného druhu příjmu nepřesáhne 1 milion korun, je příjem z tohoto druhu hry od daně osvobozen a nemusí se uvádět do daňového přiznání. Základem daně je rozdíl výher a vkladů do daného druhu hry, tedy čistá výhra.

Je důležité si uvědomit, že zákonné povinnosti a daňové sazby se mohou měnit a vždy je lepší poradit se s odborníkem na daně nebo účetním.

Informace k dani z hazardních her