Když se blíží začátek května, začíná pro mnoho podnikatelů období zvýšeného stresu a shonu. Toto období je klíčové zejména pro ty, kteří si spravují své daňové záležitosti sami, bez pomoci daňového poradce. Důležitým datem pro ně byl 2. květen 2024, termín, kdy museli elektronicky odevzdat své daňové přiznání za předchozí rok a současně uhradit příslušnou částku daně z příjmů.
Pokud se povinnosti splní do pěti pracovních dnů po lhůtě, tak sankce vůbec nehrozí
Tento den znamenal konečnou hranici pro všechny, kteří se rozhodli, že daňové přiznání za rok 2023 podají sami. Po tomto datu už začíná zpoždění s plněním povinností k dani z příjmů. Avšak, stále zůstává jedna záchytná síť – pětidenní lhůta, která umožňuje dodatečně splnit své povinnosti bez sankcí. Konkrétně mají čas do pátku 10. května 2024. Pokud podnikatelé zvládnou jak podání přiznání, tak i úhradu daně do tohoto data, mohou si oddychnout s vědomím, že se vyhnou peněžním pokutám.
Podnikatelé, kteří své finanční záležitosti svěřili do rukou daňového poradce nebo těch, kteří byli zákonem povinni auditovat účetní závěrku. Pro ně byl stanoven štědrý termín do prvního červencového pracovního dne, letos připadajícího na pondělí 1. července 2024. I v případě, že by se něco nepovedlo a přiznání s úhradou daně by bylo z nějakého důvodu zpožděné, zákon jim nabízel stejnou pětidenní ochrannou lhůtu pro doručení těchto dokumentů a úhrad bez sankce, trvající do úterý 9. července 2024.
Pokuta nižší než 1000 Kč se nevymáhá, ale jakmile je vyšší třeba jen o korunu, tak už se jí vyhnout nedá
Avšak, jakmile je překročen tento pětidenní limit, situace se mění. Od té chvíle jsou poplatníci vystaveni riziku pokut a úroků z prodlení, které mohou značně zatížit jejich finanční situaci. Sankce byly nastaveny na 0,05 procenta z dlužné částky za každý den prodlení, nebo při daňové ztrátě úroky z prodlení 0,01 procenta ztráty.
Zmíněná novela daňového řádu přinesla však jisté úlevy. Finanční správa ČR od té doby nevymáhá pokuty, které nepřesáhnou 1000 korun. To znamená, že pokud by poplatník z nějakého důvodu nepodával své přiznání včas, ale základ pro výpočet jeho pokuty by nebyl vyšší než 1000 Kč, finanční úřad by danou pokutu neuplatňoval. Tím se podnikatelům poskytla další možnost, jak uniknout finančnímu trestu za malé administrativní přehmaty.