Jak podat daňové přiznání po termínu?

Podání daňového přiznání je zásadní povinností každého daňového poplatníka, která je spojena s určitými termíny stanovenými daňovým řádem. Standardně je poslední termín pro podání elektronického daňového přiznání stanoven na 2. květen. Tento den je považován za poslední možnost, jak vyhovět zákonným požadavkům bez jakýchkoliv dodatečných sankcí nebo komplikací.

Nicméně, i přes veškerou snahu a organizaci, se může stát, že tento termín z různých důvodů propásnete. Ať už je to kvůli neočekávaným osobním okolnostem, technickým problémům nebo třeba jen lidské zapomnětlivosti. V takovém případě, stále existuje možnost podat daňové přiznání elektronicky bez sankce, avšak již s vědomím, že jste prošvihli stanovený termín.

Nejlépe je podávat hned následující dny po termínu

Pokud se ocitnete v situaci, kdy jste nesplnili termín 2. května, ještě nemusíte propadat panice. Česká daňová administrativa poskytuje možnost odevzdat daňové přiznání v rozšířeném termínu, konkrétně během následujících pěti pracovních dnů. To znamená, že máte ještě pět pracovních dnů na to, abyste své povinnosti náležitě splnili, aniž byste byli postihnuti sankcí.

Důležité však je, že toto přiznání musí být doručeno přímo poslední den z těchto pěti dodatečných pracovních dnů. Přesněji řečeno, pokud neodevzdáte daňové přiznání do konce pátého dne po uplynutí standardního termínu, již to bude považováno za zpoždění, a tedy může být spojeno s finančními sankcemi.

Tyto sankce za pozdní podání daňového přiznání jsou vymáhány daňovým úřadem a začínají být aplikovány, jakmile dojde k delšímu zpoždění. Pokuta za pozdní podání se začne počítat od okamžiku, kdy uplyne zmíněných pět pracovních dnů navíc a může růst v závislosti na délce zpoždění a dalších okolnostech.

Je však také dobré vědět, že pokud výše pokuty nepřesáhne 1000 Kč, obvykle není daňovým úřadem aktivně vymáhána. To však neznamená, že takovou pokutu nelze očekávat nebo že by neměla být zaplacena. Je to spíše projev určité tolerance ze strany úřadu v případě menšího prohřešku.


V každém případě, i když existuje tato malá ochranná lhůta, je vždy nejlepší se snažit dodržet původní termíny a vyhnout se jakýmkoliv komplikacím spojeným s pozdním podáním daňového přiznání. To nejen zjednoduší proces, ale také zamezí možným stresovým situacím a finančním ztrátám.