Jak si zajistit pohledávku?

Zajištění pohledávek je naprosto klíčovým aspektem každého právního vztahu z něhož pohledávka vzniká. Věřitelé musí být mimořádně obezřetní a využívat všech dostupných právních nástrojů k ochraně svých finančních zájmů, aby předešli případným ztrátám a komplikacím při vymáhání dlužných částek.

Základní zajišťovací instrumenty

Zástavní právo

Zástavní právo představuje jeden z nejsilnějších a nejčastěji využívaných zajišťovacích institutů. Spočívá v tom, že věřitel (zástavní věřitel) má právo uspokojit svou pohledávku z výtěžku prodeje zástavy, pokud dlužník nesplní svůj závazek řádně a včas. Zástavou může být prakticky jakákoliv věc – movitá i nemovitá, cenné papíry, pohledávky či jiná majetková práva.

Zadržovací právo

Tento instrument umožňuje věřiteli zadržet movitou věc dlužníka, kterou má u sebe, k zajištění své splatné pohledávky. Jedná se o velmi účinný nástroj zejména v obchodních vztazích, kde dochází k fyzickému předávání zboží či materiálu.

Ručení

Při ručení vstupuje do vztahu třetí osoba (ručitel), která se zavazuje uspokojit pohledávku věřitele, pokud tak neučiní hlavní dlužník. Ručení vzniká písemným prohlášením ručitele a představuje velmi spolehlivý způsob zajištění, zvláště je-li ručitelem osoba s dostatečným majetkem.

Finanční záruka

Jde o specifický typ zajištění, kdy se výstavce záruky (zpravidla banka) zavazuje uspokojit věřitele do výše určité peněžní částky, pokud dlužník nesplní svůj závazek. Bankovní záruka je považována za jeden z nejbezpečnějších zajišťovacích instrumentů.

Zajišťovací převod práva

Tento způsob zajištění spočívá v dočasném převodu práva dlužníka (nebo třetí osoby) na věřitele. Po splnění zajištěného dluhu se právo automaticky vrací zpět původnímu vlastníkovi. Je třeba věnovat značnou pozornost smluvní dokumentaci, aby byly jasně stanoveny podmínky převodu a zpětného převodu práva.

Srážky ze mzdy

V pracovněprávních vztazích lze využít institut srážek ze mzdy, kdy se část mzdy zaměstnance použije na úhradu jeho závazků. Tento způsob zajištění je třeba sjednat písemně a musí být v souladu s pracovněprávními předpisy.

Praktická doporučení pro zajištění pohledávek

Pro maximální efektivitu zajištění pohledávek je vhodné:

  • Kombinovat více zajišťovacích instrumentů současně
  • Důkladně prověřit bonitu dlužníka před vznikem závazku
  • Správně formulovat smluvní dokumentaci
  • Registrovat zástavní práva v příslušných rejstřících
  • Pravidelně monitorovat stav zajištění
  • Konzultovat složitější případy s právními specialisty

Správně zvolená kombinace zajišťovacích instrumentů může významně snížit riziko nesplácení pohledávek a usnadnit jejich případné vymáhání. Je však třeba mít na paměti, že žádný zajišťovací prostředek není stoprocentní zárukou úspěšného vymožení pohledávky. Co je vlastně zajištěná pohledávka můžete zjistit i v tomto článku