Jaký důchod má člověk který nikdy nepracoval?

Obecně platí, že člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na klasický starobní důchod. Důvod je prostý – starobní důchod je v České republice založen na principu průběžného financování, kdy současní pracující přispívají svými odvody na důchody současných seniorů. Aby jedinec měl nárok na starobní důchod, musí splnit dvě základní podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění.

Doba pojištění se získává především výdělečnou činností, ať už zaměstnáním nebo podnikáním. Během této činnosti odvádí jedinec povinné důchodové pojištění do státního sociálního systému. Toto pojištění je klíčovým prvkem pro budoucí nárok na důchod. Člověk, který nikdy nepracoval, logicky tyto odvody neuskutečňoval, a proto nesplňuje jednu ze základních podmínek pro přiznání starobního důchodu.

Je však důležité zmínit, že existují i tzv. náhradní doby pojištění. Ty zahrnují například období studia, péče o dítě do 4 let věku, péče o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby, nebo dobu, kdy je člověk veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Tyto náhradní doby mohou v některých případech pomoci splnit podmínku potřebné doby pojištění i lidem, kteří měli omezenou pracovní historii.

Existuje však jedna výjimka, kdy člověk, který nikdy nepracoval, může přesto pobírat určitý typ důchodu. Jedná se o tzv. invalidní důchod z mládí. Tento specifický typ důchodu je určen pro osoby, u nichž vznikla těžká invalidita ještě před dosažením 18 let věku (v některých případech i před 28 rokem, pokud osoba soustavně studovala). Podmínkou je, že tato invalidita snížila pracovní schopnost daného člověka o 70 a více procent.

Invalidní důchod z mládí je zvláštní formou sociálního zabezpečení, která má zajistit základní příjem osobám, které kvůli svému zdravotnímu stavu nikdy nemohly pracovat a přispívat do důchodového systému. Výše tohoto důchodu je stanovena zákonem a je pravidelně valorizována, aby alespoň částečně odrážela růst životních nákladů.

Je třeba zdůraznit, že tento typ důchodu je přiznáván pouze v případech velmi závažného zdravotního postižení. Posouzení nároku na invalidní důchod z mládí provádí posudkoví lékaři České správy sociálního zabezpečení na základě zdravotní dokumentace a dalších relevantních podkladů.


Pro osoby, které nikdy nepracovaly z jiných důvodů než je těžká invalidita vzniklá v mládí, neexistuje v českém sociálním systému žádná forma důchodu. Tyto osoby jsou odkázány na jiné formy sociální podpory, jako je například příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení v rámci systému pomoci v hmotné nouzi.