Kdo má nárok na vrácení daně?

Vrácení přeplatku daně náleží, když dojde k nadhodnocení daňové základny z jakéhokoliv důvodu, když je na daních zaplaceno více, než žádá daňová povinnost. V takových případech má poplatník právo požadovat vrácení přeplatku daně.

Když přeplatek náleží, musí se o něj poplatník aktivně přihlásit, nepřijde automaticky


Proces vrácení přeplatku však není automatický. To znamená, že finanční úřad nevrací přeplatek bez přímé žádosti o vrácení ze strany poplatníka. Žádost o vrácení musí být vždy písemná. Žádost se vyplňuje přímo ve formuláři podávaného daňového přiznání. Nebo individuální elektronickou žádosti o přeplatek konkrétní daně odeslanou prostřednictvím daňové informační schránky poplatníka. V případě poplatníka zaměstnance, který požádá o roční zúčtování zaměstnavatele se případný přeplatek vrací prostřednictvím tohoto zúčtování.

Přeplatek se vyplácí až od částky 200 Kč výše. Menší částky úřad automaticky použije na úhradu budoucích poplatníkových povinností


Další důležitý aspekt, který je třeba mít na paměti, se týká výše přeplatku. Finanční úřady mají stanovenou hranici pro minimální výši vrácení daně, což v praxi znamená, že drobné přeplatky ve výši několika desítek korun nejsou vypláceny. Toto pravidlo by nemělo být chápáno tak, že poplatník o tuto sumu přichází. Naopak, tyto menší částky jsou úřadem použity k úhradě budoucích daňových povinností poplatníka. Přeplatky, které přesahují stanovenou hranici 200 Kč, jsou poplatníkovi vráceny v plné výši.