Kdo může požádat o náhradní výživné?

V systému sociální podpory České republiky existuje institut náhradního výživného, který představuje významnou finanční pomoc pro rodiny s dětmi v případech, kdy jeden z rodičů neplní svou zákonnou povinnost platit výživné. Tato státem garantovaná dávka má za cíl zajistit alespoň základní finanční prostředky pro nezletilé nezaopatřené děti, které by jinak mohly čelit materiální nouzi.

O náhradní výživné může požádat několik kategorií oprávněných osob. V první řadě je to druhý rodič dítěte, který s nezletilým nezaopatřeným dítětem žije ve společné domácnosti a pečuje o jeho každodenní potřeby. Tento rodič se často nachází v nelehké situaci, kdy musí zajistit veškeré životní náklady dítěte sám, ačkoliv soud stanovil vyživovací povinnost i druhému rodiči. V některých rodinných uspořádáních není péče o dítě svěřena přímo rodiči, ale jiné osobě. V takovém případě může o náhradní výživné požádat opatrovník nebo pěstoun, kterému bylo dítě svěřeno do péče a který stejně jako rodič čelí situaci, kdy povinný rodič neplní svou vyživovací povinnost stanovenou soudem.

Další kategorií oprávněných žadatelů jsou samotné zletilé děti. Jedná se o nezaopatřené děti starší 18 let, vůči nimž jeden z rodičů nadále neplní vyživovací povinnost, přestože tato povinnost byla stanovena soudem. Tato možnost reflektuje skutečnost, že vyživovací povinnost rodičů nekončí automaticky dosažením plnoletosti dítěte, ale trvá po dobu, kdy se dítě připravuje na své budoucí povolání, typicky během studia.

Podání žádosti se neobejde bez splnění několika klíčových podmínek

Důležitou podmínkou pro všechny žadatele je trvalé bydliště dítěte na území České republiky. Tato podmínka zajišťuje, že náhradní výživné je poskytováno dětem, které skutečně žijí v České republice a podléhají jejímu právnímu řádu. Zákon však připouští výjimky z této podmínky, které mohou reflektovat specifické životní situace některých rodin.

Zásadním předpokladem pro úspěšné podání žádosti o náhradní výživné je předchozí podání návrhu na exekuci nebo návrhu na soudní výkon rozhodnutí vůči rodiči, který neplní svou vyživovací povinnost. Tato podmínka demonstruje, že náhradní výživné není zamýšleno jako první volba řešení problému s neplacením výživného, ale jako pojistka pro případy, kdy ani exekuční vymáhání nevede k uspokojivému řešení situace. Žadatel musí k žádosti o náhradní výživné přiložit doklad o podání tohoto návrhu, což představuje formální důkaz o tom, že se nejprve pokusil získat výživné standardní cestou.

K tématu si můžete na tomto portálu také přečíst: Prodloužení doby vyplácení náhradního výživného od července 2025

Kolik je náhradní výživné v roce 2025?