Otázka, kolik si může člověk vydělat prací na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) v roce 2024, je poměrně komplexní a odpověď na ni závisí na řadě faktorů. Každý jedinec se totiž nachází v jiné situaci, zejména pokud jde o jeho daňové povinnosti a povinnosti platit zdravotní a sociální pojištění.
V první řadě je důležité zmínit, že i při práci na DPČ musí být dodržena zákonem stanovená minimální mzda. Pro rok 2024 je minimální hodinová mzda stanovena na 113,40 Kč. To znamená, že i při práci na dohodu nesmí být hodinový výdělek nižší než tato částka. Na druhou stranu, horní hranice výdělku při práci na DPČ není nijak omezena.
Z nízkého výdělku do limitu 3999 Kč se nemusí odvádět povinné pojistné a daň může být díky daňovým slevám nulová
Co se týče daňových povinností a odvodů na zdravotní a sociální pojištění, situace je o něco složitější a může se lišit případ od případu. Obecně platí, že pokud je hrubá měsíční odměna z DPČ nižší než 4000 Kč, neodvádí se z ní sociální ani zdravotní pojištění. Daň z příjmu se však odvádí vždy, a to ve výši 15 %.
Možnost uplatnění slev na dani může snížit povinnost k dani z příjmu na nulu. Způsob zdanění závisí na tom, zda má zaměstnanec u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka (tzv. růžové prohlášení). Pokud prohlášení podepsáno není a hrubá měsíční odměna nepřesahuje 3999 Kč, odvádí se z příjmu srážková daň a daňové povinnosti jsou tím vyřešeny. V takovém případě ale není možné uplatnit slevu na poplatníka.
Jestliže má zaměstnanec u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka, odvádí se z příjmu zálohová daň, a to bez ohledu na výši příjmu. Výhodou je, že v tomto případě lze uplatnit slevy na dani, které snižují vypočtenou daňovou povinnost a zvyšují tak čistý příjem. Pokud hrubá měsíční odměna nepřesahuje 3999 Kč a zaměstnanec uplatní alespoň základní slevu na poplatníka, nemusí ve výsledku odvádět žádnou daň a jeho čistý příjem se bude rovnat hrubé mzdě.
Při příjmu od 4000 Kč měsíčně už se odvodovým povinnostem vyhnout nelze
Jakmile hrubá měsíční odměna z DPČ dosáhne 4000 Kč a více přichází nevyhnutelně odvodové povinnosti. V takovém případě je nutné kromě zálohové daně odvádět také zdravotní a sociální pojištění. Výjimkou jsou osoby, za které platí zdravotní pojištění stát (např. studenti, důchodci, rodiče na rodičovské) – ti zdravotní pojištění z DPČ neodvádějí. I zde platí, že pokud má zaměstnanec podepsáno prohlášení poplatníka, může uplatnit slevy na dani a tím zvýšit svůj čistý příjem.
Z výše uvedeného je zřejmé, že odpověď na otázku, kolik si lze vydělat na DPČ v roce 2024, není jednoduchá a univerzální. Záleží na konkrétní situaci každého jedince, zejména na výši jeho odměny a na tom, zda uplatňuje slevy na dani či nikoliv. Obecně však platí, že práce na DPČ může být zajímavým přivýdělkem, zvláště pokud měsíční odměna nepřesahuje hranici 4000 Kč a zaměstnanec má podepsáno prohlášení poplatníka.