Kteří zaměstnanci mají snížen minimální vyměřovací základ?

Problematika snížení minimálního vyměřovacího základu u zaměstnanců představuje důležitou oblast českého systému zdravotního pojištění, která se dotýká značného počtu pracujících v různých životních situacích. V českém právním řádu existují specifické podmínky, za kterých dochází ke snížení minimálního vyměřovacího základu pro odvod povinného zdravotního pojištění u zaměstnanců, což má přímý dopad na výši odváděného pojistného.

Zaměstnání netrvající celý kalendářní měsíc

V prvním případě se jedná o situaci, kdy pracovní poměr zaměstnance netrval po celý kalendářní měsíc. Tato situace může nastat například při nástupu do zaměstnání v průběhu měsíce, ukončení pracovního poměru před koncem kalendářního měsíce, nebo při změně zaměstnavatele. V takovém případě dochází ke snížení minimálního vyměřovacího základu o poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dní, kdy zaměstnanec nebyl v pracovním poměru. Toto ustanovení je logickým odrazem principu proporcionality, kdy by bylo nespravedlivé požadovat odvod pojistného z plného minimálního vyměřovacího základu za období, kdy zaměstnanec fakticky nepracoval.

Dočasná pracovní neschopnost a další překážky v práci

Druhý případ zahrnuje situace, kdy zaměstnanec nemohl z objektivních důvodů vykonávat práci po část kalendářního měsíce. Jedná se zejména o období, kdy byl zaměstnanec v dočasné pracovní neschopnosti, čerpal ošetřování člena rodiny nebo mu byla nařízena karanténa příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví. Ve všech těchto případech dochází ke snížení minimálního vyměřovacího základu o poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dní trvání těchto překážek v práci. Tato úprava reflektuje skutečnost, že v uvedených obdobích zaměstnanec nepobírá standardní mzdu, ale náhradu příjmu nebo dávky z nemocenského pojištění.

Osoby se zvláštním statusem a osoby pečující

Třetí a nejkomplexnější kategorii tvoří osoby se zvláštním statusem. Patří sem zejména:

1. Osoby, za které platí pojistné současně i stát (například příjemci rodičovského příspěvku) 2. Osoby s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením II. nebo III. stupně 3. Osoby v důchodovém věku, které však nemají nárok na důchod z českého důchodového systému 4. Osoby, které osobně, celodenně a řádně pečují o dítě do 7 let věku nebo o dvě děti do 15 let věku

U těchto osob dochází ke snížení minimálního vyměřovacího základu, pokud tento zvláštní status trvá pouze po část kalendářního měsíce. V opačném případě, pokud by takový status trval po celý kalendářní měsíc, minimální vyměřovací základ by se u těchto osob neuplatnil vůbec.

Praktické dopady snížení minimálního vyměřovacího základu

Snížení minimálního vyměřovacího základu má přímý dopad na výši pojistného na zdravotní pojištění odváděného jak zaměstnancem, tak zaměstnavatelem. Výpočet se provádí vždy poměrně podle počtu kalendářních dní, kdy nastaly okolnosti odůvodňující toto snížení. Tato úprava má za cíl spravedlivě nastavit výši odvodů v situacích, kdy zaměstnanec nemůže plně vykonávat svou výdělečnou činnost nebo má nárok na zvláštní ochranu z důvodu své sociální situace.

Uvedenou problematiku pomohou osvětlit také články: Jaký je minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění zaměstnance v roce 2025?

Jak zjistí vyměřovací základ ze zaměstnání OSVČ?