Odložený důchod by měl být od roku 2025 dosažitelnější

Odložený důchod je jedním z témat, které se v posledních letech často diskutuje v souvislosti s důchodovou reformou. Tato problematika se dotýká mnoha lidí, kteří z důvodů nedostatečně dlouho odváděného zákonného důchodového pojištění, nesplňují, v okamžiku dosažení důchodového věku podmínky pro získání řádného starobního důchodu.

Současná pravidla stanovují, že pokud člověk při dosažení důchodového věku nemá potřebnou dobu pojištění, musí na tzv. odložený důchod čekat dalších pět let. Během této doby, ti kdož nemají možnost situaci napravit dodatečným hrazením pojistného či delším setrváním v zaměstnání musí prostě čekat. I po uplynutí pětiletého období je však pro získání odloženého důchodu nutné splnit alespoň sníženou dobu pojištění, která činí 20 let včetně náhradních dob (například péče o děti) nebo 15 let bez započítání těchto náhradních dob.

Místo pěti let má čekání trvat jen 2 roky

Připravovaná změna pravidel důchodového systému by měla přinést významné zlepšení situace pro ty, kteří na odložený důchod čekají. Od roku 2025 by se totiž potřebná doba čekání na odložený důchod měla zkrátit z pěti let na pouhé dva roky po dosažení důchodového věku. Tato úprava by měla pomoci mnoha lidem, kteří se octnou v nelehké životní situaci a potřebují získat co nejdříve alespoň nějaký pravidelný příjem ve formě důchodu.

Je však třeba mít na paměti, že výše odloženého důchodu je vždy nižší než v případě řádného starobního důchodu. Procentní výměra důchodu totiž odpovídá délce získané velmi krátké doby pojištění, standardní potřebná doba je 35 let pojištění. Takže kratší doba pojištění logicky vede k nižší částce vyplácené v rámci odloženého důchodu. Lidé, kteří se pro tuto variantu rozhodnou, by tedy měli počítat s určitým omezením svých příjmů v důchodovém věku.