Zvýšení průměrné mzdy pro rok 2025 s sebou přinese řadu změn, které ovlivní povinnosti podnikatelů, zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Tyto změny se týkají především povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, ale také hranice pro uplatnění vyšší sazby daně z příjmů.
Zálohy na sociální pojištění stoupnou hodně vysoko
Jednou z nejvýznamnějších změn je zvýšení minimálního vyměřovacího základu pro OSVČ. Ten vzroste z dosavadních 30 % na 35 % průměrné mzdy. V kombinaci se zvýšením průměrné mzdy z 43 967 Kč na 46 557 Kč to znamená, že minimální měsíční záloha na sociální pojištění pro OSVČ na hlavní činnost vzroste z 3 852 Kč na 4 759 Kč. Pro začínající podnikatele, kteří mají v prvních dvou letech po zahájení podnikání zákonnou úlevu, se záloha zvýší z 3 210 Kč na 3 399 Kč.
Zálohy na zdravotní pojištění i platbu v paušálním režimu bude nutné také změnit
Zálohy na zdravotní pojištění pro OSVČ také vzrostou, ale mírnějším tempem než u sociálního pojištění. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění při hlavní činnosti bude v roce 2025 činit 3 143 Kč. Zvýšení se dotkne i podnikatelů v takzvaném zjednodušeném režimu paušální daně, kteří platí povinné částky na pojistné v jedné měsíční platbě. V prvním pásmu tohoto režimu vzroste povinná platba z 7 498 Kč na 8 716 Kč měsíčně.
Zvýší se také platba na nemocenské pojištění
Další změnou je zvýšení minimální měsíční zálohy na nemocenské pojištění z 216 Kč na 243 Kč. Ačkoli je nemocenské pojištění pro OSVČ dobrovolné, bez jeho placení nemají podnikatelé nárok například na peněžitou pomoc v mateřství.
Změna průměrné mzdy ovlivní i některé limity u zaměstnanců na DPP
Zvýšení průměrné mzdy přinese i pozitivní změnu pro zaměstnance pracující na dohodu o provedení práce (DPP). Limit rozhodné částky pro povinnou účast na nemocenském pojištění se zvýší ze 4 000 Kč na 4 500 Kč měsíčně. To znamená, že zaměstnanci s tzv. oznámenou dohodou budou muset odvádět nemocenské pojištění až při dosažení příjmu 11 500 Kč (25 % průměrné mzdy), zatímco v roce 2024 tato povinnost nastává již při překročení hranice 10 000 Kč.
Zvýší se také hranice příjmů zaměstnanců pro zdanění vyšší sazbou 23procent daně z příjmů
V neposlední řadě se posune i hranice pro uplatnění vyšší 23% sazby daně z příjmů. Tato sazba se bude v roce 2025 týkat zaměstnanců, jejichž roční příjmy ze zaměstnání překročí 1 676 052 Kč (36násobek průměrné mzdy). Příjmy do této hranice zůstanou zdaněny standardní 15% sazbou.
Zvýšení průměrné mzdy tedy přináší řadu změn, na které je třeba se s předstihem připravit. Je především důležité se s těmito změnami včas seznámit. Dobré je seznámit se i s novou částkou minimální mzdy pro rok 2025.