V oblasti účetnictví a daní se setkáváme s mnoha složitými pojmy a mechanismy, mezi které patří i koncept odložené daně. Tento fenomén vzniká z přechodných nebo dočasných rozdílů mezi tím, jak jsou určité účetní položky oceňovány a zaznamenávány v účetních knihách a jak jsou tyto položky posuzovány z pohledu daňové legislativy. V podstatě se jedná o rozdíl mezi účetním a daňovým pojetím hodnoty určitých účetních případů, což má za následek vznik buď odloženého daňového závazku nebo odložené daňové pohledávky.
Z odložené daně vznikne odložený daňový závazek nebo odložená daňová pohledávka
Pojďme si nejprve objasnit, co to znamená, když mluvíme o odloženém daňovém závazku. Odložený daňový závazek představuje situaci, kdy účetní hodnota určitého majetku nebo závazku je z účetního hlediska vyšší než z pohledu daňových zákonů. Tento rozdíl v ocenění znamená, že v budoucích obdobích dojde k vyšší daňové zátěži, protože část příjmů, která ještě nebyla zdaněna z důvodu těchto účetních a daňových rozdílů, bude muset být zdaněna později. Tento odložený daňový závazek tedy reprezentuje výši daně z příjmů, kterou bude muset podnik v budoucnu zaplatit.
Na druhé straně se setkáváme s odloženou daňovou pohledávkou. Tento termín popisuje situaci, kdy účetní hodnota majetku nebo závazku je z daňového hlediska vyšší než z hlediska účetního. V důsledku toho bude v budoucích obdobích možné uplatnit vyšší daňové odpisy, což sníží daňovou zátěž a tím i výši daně z příjmů, kterou podnik musí zaplatit. Jinými slovy, odložená daňová pohledávka představuje částku, o kterou se v budoucnu pravděpodobně sníží daň z příjmů.