Ostatní informace

Kdy náleží jednorázová náhrada a kdy odstupné při výpovědi zaměstnavatelem ze zdravotních důvodů?

V případě, že zaměstnanec obdrží výpověď z pracovního poměru nebo dojde k ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu nemožnosti vykonávat dosavadní práci kvůli zdravotním problémům, pracovnímu úrazu či nemoci z povolání, má nárok na finanční kompenzaci od svého zaměstnavatele. Tato kompenzace může mít formu buď jednorázové náhrady, nebo odstupného, přičemž v obou případech se jedná o částku odpovídající dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku daného zaměstnance.

Flexinovela a její dopady na kompenzace

Zásadní změnu v této oblasti přinesla takzvaná Flexinovela, která představuje významnou novelizaci zákoníku práce s účinností od 1. června 2025. Před zavedením této novely byla jediným řešením pro zaměstnance, kteří museli ze zdravotních důvodů opustit své zaměstnání, kompenzace ve formě odstupného. Flexinovela však zavedla nový institut jednorázové náhrady, který v určitých případech nahrazuje dříve poskytované odstupné.

Tato legislativní změna nebyla pouze formální, ale přinesla s sebou i nové procesy a postupy při řešení situací, kdy zaměstnanec ze zdravotních důvodů nemůže nadále vykonávat svou práci. Zaměstnavatelé i zaměstnanci tak museli začít rozlišovat mezi těmito dvěma typy kompenzací a aplikovat správná pravidla v závislosti na konkrétních okolnostech každého případu, zejména s ohledem na datum ukončení pracovního poměru.

Rozhodné datum pro určení typu kompenzace

Pro určení, zda zaměstnanci náleží jednorázová náhrada nebo odstupné, je klíčovým faktorem datum ukončení pracovního poměru ve vztahu k datu účinnosti Flexinovely. Toto časové hledisko je zásadní pro správné posouzení nároku zaměstnance a určení typu kompenzace, kterou má zaměstnavatel poskytnout.

V případech, kdy k ukončení pracovního poměru došlo před 1. červnem 2025, tedy před nabytím účinnosti Flexinovely, zaměstnanci při splnění všech zákonných podmínek náleží odstupné podle předchozí právní úpravy. Tato situace se týká všech pracovních poměrů ukončených do 31. května 2025 včetně, a to i v případech, kdy k faktickému vyplacení kompenzace došlo až po tomto datu.

Naopak, pokud k ukončení pracovního poměru došlo 1. června 2025 nebo později, tedy po nabytí účinnosti Flexinovely, zaměstnanci při splnění zákonných podmínek již nenáleží odstupné, ale nově zavedená jednorázová náhrada. Tato situace se vztahuje na všechny pracovní poměry ukončené od počátku účinnosti Flexinovely, bez ohledu na to, kdy byl pracovní poměr založen nebo kdy nastaly zdravotní důvody vedoucí k jeho ukončení.

Výše kompenzace a daňové aspekty

Z finančního hlediska je důležité zdůraznit, že ačkoliv se jedná o dva různé právní instituty, výše kompenzace je v obou případech identická. Ať už se jedná o jednorázovou náhradu nebo odstupné, zaměstnanec má nárok na částku odpovídající dvanáctinásobku svého průměrného měsíčního výdělku. Tato částka představuje významnou finanční podporu, která má zaměstnanci pomoci překlenout období hledání nového zaměstnání kompatibilního s jeho zdravotním stavem.

Z daňového hlediska je rovněž podstatné, že obě formy kompenzace – jak jednorázová náhrada, tak i odstupné – podléhají standardní dani z příjmu. Zaměstnavatel je tedy povinen z těchto částek odvést daň z příjmu fyzických osob podle aktuálně platných daňových předpisů. Pro zaměstnance to znamená, že částka, kterou skutečně obdrží, bude nižší o odvedenou daň.

Mohlo by vás také zajímat: Kolik se platí daň z odstupného? Jaké změny výpovědní doby přinese flexinovela zákoníku práce?