Co dělat když mi zaměstnavatel nedá potvrzení o zdanitelných příjmech?

Pokud zaměstnavatel odmítne vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, zaměstnanec má samozřejmě právo se bránit. V uvedené situaci je třeba neprodleně požádat písemně zaměstnavatele vydání požadovaného dokumentu a poukázat na zaměstnavatelovu právní povinnost dle § 38j zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tento paragraf jasně stanoví, že plátce daně je povinen vystavit požadovaný dokument nejpozději deset dní od obdržení žádosti za období, kdy byla mzda vyplacena nebo zúčtována.

V případě, že zaměstnavatel i přes výzvu nereaguje, je vhodné se obrátit buď na příslušný finanční úřad v případě daní z příjmů, nebo na Oblastní inspektorát práce v případě ukončení pracovního poměru. Tyto orgány mohou zaměstnavateli v takovém případě uložit pokutu.

Zaměstnanec má nezpochybnitelné právo vyžadovat tento dokument, a to jak během období pro podání daňového přiznání a provádění ročního zúčtování, tak i při ukončení pracovního poměru, přičemž důvod ukončení pracovního vztahu na právu na vydání potvrzení nemá vliv. Potvrzení má být poskytnuto na žádost zaměstnance vy výše uvedených situacích vždy.