Jak zaměstnat osobu s průkazem ZTP?

Při zaměstnávání osob s průkazem ZTP je důležité si uvědomit, že osoby s průkazem ZTP, tedy osoby s těžkým zdravotním postižením, mají stejné právo na práci a uplatnění na trhu práce jako kdokoli jiný. Jejich zaměstnávání však může vyžadovat určité specifické přístupy a opatření, která umožní těmto lidem plně využít svůj potenciál a přispívat k chodu společnosti.

Když se zaměstnavatel rozhodne zaměstnat osobu s průkazem ZTP, měl by v první řadě přistupovat k výběru zaměstnance stejně jako u jakéhokoli jiného uchazeče o práci. To znamená, že by měl posuzovat především jeho schopnosti, dovednosti, vzdělání a zkušenosti ve vztahu k požadavkům dané pracovní pozice. Je důležité se zaměřit na to, co daný člověk umí a může nabídnout.

Nicméně je také nezbytné brát v úvahu specifické potřeby, které mohou vyplývat z konkrétního zdravotního postižení dané osoby. To může zahrnovat například úpravu pracovního prostředí, zajištění bezbariérového přístupu, pořízení speciálních pomůcek nebo úpravu pracovní doby, práci s pomocí asistující osoby.

Zaměstnavatel má při zaměstnávání osob s průkazem ZTP několik možností. Může je zaměstnat na běžných pracovních místech, která jsou součástí standardní struktury organizace. V tomto případě je důležité zajistit, aby pracovní prostředí a podmínky byly přizpůsobeny potřebám zaměstnance s postižením, ale zároveň aby byl schopen plnit všechny požadavky dané pozice.

Další možností je vytvoření chráněných pracovních míst, která jsou specificky určena pro osoby se zdravotním postižením. Tato místa jsou upravena tak, aby vyhovovala potřebám těchto zaměstnanců a často jsou součástí specializovaných pracovišť takzvaných chráněných dílen. Zde je kladen důraz na vytvoření bezpečného a podporujícího prostředí, které umožňuje osobám s postižením pracovat v tempu a způsobem, který odpovídá jejich možnostem.

Při zaměstnávání osob s průkazem ZTP je také důležité znát a dodržovat všechna právní pravidla a předpisy, které se k této oblasti vztahují. To zahrnuje například povinnost zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci zaměstnávat osoby se zdravotním postižením v povinném podílu 4% z celkového počtu zaměstnanců. Pokud zaměstnavatel tuto povinnost neplní přímo zaměstnáváním osob s postižením, může ji splnit odvodem 2,5 procenta částky z průměrné mzdy do státního rozpočtu nebo odebíráním výrobků či služeb od zaměstnavatelů zaměstnávajících více než 50% osob se zdravotním postižením.

Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou zaměstnat osoby s průkazem ZTP, mohou také využít různých forem podpory a výhod ze strany státu. například příspěvku na vytvoření speciálního pracovního místa právě pro osobu se zdravotním postižením a jsou k dispozici i specifické, slevy na dani pro zaměstnavatele, kteří umožňují práci lidem s handicapem.