I pro právnické osoby se mohou vyskytnout situace, kdy nemusí podávat daňové přiznání k příjmu. Obvykle se to týká případů, kdy během zdaňovacího období právnická osoba generuje pouze příjmy osvobozené od daně nebo takové, které nejsou předmětem daně. Existují však i další specifické případy, kdy podání daňového přiznání není nutné.
Detailní pravidla a výjimky, kdy právnická osoba není povinna přiznání podat, jsou stanovena v § 38mb daňového řádu. Podle tohoto paragrafu daňové přiznání nemusí podat:
- veřejně prospěšný poplatník, pokud:
- jeho příjmy nejsou předmětem daně, jsou od daně osvobozeny, nebo je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně,
- a zároveň nemá povinnost postupovat podle § 23 odst. 3 písm. a) bodu 8;
- společenství vlastníků jednotek, pokud má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, jsou osvobozeny od daně nebo z nichž je daň vybírána srážkou;
- veřejná obchodní společnost;
- zanikající nebo rozdělovaná obchodní korporace v období od rozhodného dne přeměny do dne zápisu přeměny do obchodního rejstříku, pokud není stanoveno jinak.
Tyto případy reflektují snahu o zjednodušení administrativních požadavků na subjekty, které mají specifické druhy příjmů nebo se nachází v určitých právních situacích, čímž dochází k ulehčení jejich administrativního břemene.