Kdy se kryptoměn za rok 2024 zdanění netýká?

V dnešní dynamické éře digitálních financí se řada investorů a běžných uživatelů stále více zajímá o kryptoměny jako alternativní formu investice nebo platebního prostředku. S rostoucí popularitou virtuálních měn, jako jsou Bitcoin, Ethereum, Litecoin a další, přichází i otázka jejich daňového posouzení. Mnoho lidí, kteří vstoupili do světa kryptoměn, se často ptá, za jakých okolností nemusí řešit daňové povinnosti spojené s držbou či transakcemi kryptoměn. Podívejme se detailně na situace, kdy zdanění kryptoměn za daňový rok 2024 nebude nutné řešit v daňovém přiznání podávaném v roce 2025.

Pasivní držba kryptoměn bez realizace transakcí

Poplatníci, kteří v průběhu roku 2024 nebo i v předchozích letech nakoupili jakýkoliv druh kryptoměny a následně ji pouze drželi na svých digitálních peněženkách či burzovních účtech, aniž by s nimi jakkoliv dále nakládali, se nemusí obávat zdanění. Česká daňová legislativa totiž považuje za zdanitelný příjem pouze realizovaný zisk, nikoliv potenciální zhodnocení aktiva. To znamená, že pokud jste pouze sledovali, jak hodnota vašich kryptoaktiv roste či klesá, ale neuskutečnili jste žádný prodej, směnu ani platbu, nevzniká vám žádná daňová povinnost.

Fluktuace hodnoty kryptoměn a daňové aspekty

Kryptoměnový trh je známý svou vysokou volatilitou, kdy hodnota jednotlivých coinů může během jediného dne dramaticky vzrůst nebo klesnout o desítky procent. Přestože váš Bitcoin mohl během roku 2024 teoreticky zvýšit svou hodnotu třeba o 100 % nebo více, toto zvýšení hodnoty samo o sobě nezakládá daňovou povinnost. Finanční správa České republiky nezajímá nerealizovaný zisk v podobě pouhého navýšení tržní hodnoty držených kryptoměn. Podobně jako u tradičních investic do akcií, dluhopisů či nemovitostí, i u kryptoměn platí princip, že dokud nedojde k prodeji či směně, nedochází ke vzniku zdanitelného příjmu.

Dlouhodobé investiční strategie a jejich daňové výhody

Mnozí investoři do kryptoměn volí strategii známou jako „HODL“ (od anglického „Hold On for Dear Life“), což znamená dlouhodobé držení kryptoměn bez ohledu na krátkodobé výkyvy trhu. Tato strategie má kromě potenciálně vyšších dlouhodobých výnosů i významnou daňovou výhodu. Pokud jste v roce 2024 pouze drželi své kryptoměny, které jste nakoupili třeba již v roce 2021 nebo dříve, a neuskutečnili jste žádnou transakci, nemusíte tyto kryptoměny v daňovém přiznání za rok 2024 vůbec uvádět.

Různé formy transakčních aktivit, které by zakládaly daňovou povinnost

Pro úplnost je vhodné zmínit, jaké aktivity by naopak daňovou povinnost založily. Jedná se především o:

  • Prodej kryptoměny za fiat měnu (např. prodej Bitcoinu za koruny či eura)
  • Směna jedné kryptoměny za jinou (např. výměna Bitcoinu za Ethereum)
  • Použití kryptoměny k nákupu zboží či služeb
  • Těžba kryptoměn jako podnikatelská činnost
  • Příjem kryptoměn jako forma odměny za práci či služby

Pokud jste se tedy v průběhu roku 2024 věnovali pouze pasivnímu sledování vývoje hodnoty vašich kryptoaktiv bez jakýchkoliv výše uvedených transakcí, nemusíte se obávat daňových povinností spojených s kryptoměnami v daňovém přiznání podávaném v roce 2025.