Zákon o dani z příjmů aplikuje na pěstouny stejná pravidla jako na ostatní daňové poplatníky, což znamená, že jsou povinni zdanit jakékoli příjmy, které v daném zdaňovacím období obdrželi a nejsou osvobozeny od daně. To se týká i roku 2024, kdy je nezbytné ve výkazu daně z příjmů za rok 2023 uvést tyto příjmy a odpovídajícím způsobem je zdanit.
Odměna pěstouna a případné další daňově neosvobozené příjmy musí pěstoun zdanit vždy v přiznání nebo ročním zúčtování na úřadě práce
Mezi příjmy, které musí pěstouni bezvýhradně zdanit, patří odměna pěstouna. Z hlediska zákona o dani z příjmů je tato odměna klasifikována jako příjem ze závislé činnosti, tudíž podléhá zdanění a standardním odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Odměna pěstouna je určena jak pro dlouhodobě působící, tak pro přechodné pěstouny.
Proces zdanění odměny pěstouna je analogický zdanění příjmů z práce, jako jsou mzdy a platy. V případě, že pěstoun obdržel v roce 2023 pouze pěstounskou odměnu jako zdanitelný příjem, může v roce 2024 celý proces zdanění zjednodušit podpisem Prohlášení poplatníka u příslušného úřadu práce, který následně za poplatníka vyřídí veškeré daňové a odvodové povinnosti. Tento zjednodušený postup se dá využít i v případě, že poplatník měl k odměně další příjmy do celkové výše 20 000 Kč za rok, jelikož tyto příjmy jsou za rok 2023 osvobozeny od daně.
Pokud však poplatník v roce 2023 vedle odměny pěstouna a příjmů v rámci zmíněného limitu obdržel i jiné zdanitelné příjmy například příjmy z nějakého přivýdělku, je povinen v roce 2024 podat daňové přiznání. To lze učinit jak v papírové, tak v elektronické formě. I pěstoun si samozřejmě může v přiznání uplatnit slevy na dani především slevu na dani na poplatníka a případně i další slevy u kterých může doložit nárok.