Při nahlašování DPP musí být správné datum začátku a konce vztahu

Otázka týkající se data nástupu do zaměstnání a data skončení zaměstnání u dohody o provedení práce (DPP) je v kontextu nových povinností nahlašování DPP na ČSSZ velmi aktuální. Pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji a rozebrat jednotlivé aspekty.


Při nahlašování data nástupu do zaměstnání u DPP je důležité si uvědomit, že samotné uzavření dohody o provedení práce nemusí automaticky od téhož dne znamenat faktický nástup do zaměstnání čili výkon práce samotné. DPP může být uzavřena s předstihem, třeba i několik týdnů nebo měsíců před skutečným zahájením práce. V takovém případě by bylo mylné považovat datum podpisu dohody za datum nástupu do zaměstnání.

Správným přístupem je považovat za datum nástupu do zaměstnání den, kdy zaměstnanec skutečně začal vykonávat práci pro zaměstnavatele. Tento den může, ale nemusí, být totožný s datem uzavření dohody. Může nastat situace, kdy zaměstnanec podepíše DPP například koncem května, ale reálně začne pracovat až od 15. června. V takovém případě se za datum nástupu do zaměstnání považuje až 15. červen, nikoliv 1 květen.

Co se týče data skončení zaměstnání u DPP, situace je podobně komplexní. Dohoda o provedení práce může skončit různými způsoby,
Nejjednodušší situace nastává, pokud je DPP uzavřena na konkrétní časové období jednoznačně datově vymezené Datum skončení zaměstnání je tedy v tomto případě jasně dané a koresponduje s datem ukončení dohody.

Složitější situace může nastat, pokud dojde k předčasnému ukončení DPP, například dohodou obou stran nebo výpovědí. V takovém případě je datum skončení zaměstnání den, kdy tento právní vztah skutečně skončil, nikoliv nutně den, kdy byla podepsána dohoda o ukončení nebo podána výpověď.

Závěrem lze říci, že ačkoliv v mnoha případech datum nástupu do zaměstnání a datum skončení zaměstnání u DPP může korespondovat s datem uzavření a ukončení dohody, není to pravidlem. Vždy je třeba posuzovat konkrétní situaci a brát v úvahu skutečný začátek a konec vykonávání práce, nikoliv pouze formální data uvedená v dohodě. Tento přístup zajišťuje spravedlivé posouzení pracovněprávního vztahu a správné určení období, za které zaměstnanci náleží příslušná práva a povinnosti vyplývající z pracovněprávního vztahu.