Spotřební daň u slazených nápojů může být realitou i v Česku

V blízké budoucnosti by se mohlo stát, že i v naší zemi bude zavedena spotřební daň na slazené nápoje. Tento návrh na změnu zdanění předkládá vládě její ekonomický poradní orgán, konkrétně Národní ekonomická rada vlády.

Implementace daně na slazené nápoje by měla pozitivní dopad na státní rozpočet i zdravotní stav obyvatelstva. V momentální situaci se nemalý podíl populace potýká s nadváhou a z toho vyplývajícími zdravotními komplikacemi. Jedním z hlavních faktorů těchto problémů je konzumace cukru, který se vyskytuje především ve slazených nápojích.

Zavedení daně, jakou jsme právě popsali, obvykle stimuluje výrobce k redukci obsahu cukru v jejich nápojích. Spotřební daň se také nevyhnutelně projeví zvýšením ceny pro zákazníky, což je často velmi citelné.

Čeští konzumenti by zavedení daně na slazené nápoje pravděpodobně vnímali jako velmi nepříjemné, neboť by to bylo již další zvýšení ceny tohoto produktu. Od ledna 2024 navíc dojde ke zvýšení DPH na slazené nápoje na 21 procent v důsledku změn v rámci úsporného balíčku.

Zda se vláda rozhodne pro implementaci daně na slazené nápoje, zatím není jasné. Sazba daně by pravděpodobně byla stanovena podle obsahu cukru v nápoji.