Co se stane když se nezaplatí daň z nemovitosti?

Pokud jste vlastníkem nemovitosti, je důležité mít na paměti, že za nezaplacení daně z nemovitosti má finanční úřad pravomoc vám udělit pokutu. Pokuta začne nabíhat od 5 dne po termínu splatnosti. Nabíhá formou penále z prodlení, které činí 0,05 % ze stanovené daně za každý den, kdy dochází k opoždění platby.

Přestože pokuta za opožděnou platbu daně se zdá být malá, tak však rychle narůstá s každým dnem, kdy je platba neuhrazena. Je však důležité zmínit, že pokud jde o tento typ pokuty, existují určitá omezení. Celková výše pokuty, kterou je možné udělit, nesmí přesáhnout 5 % z částky daně, která byla původně stanovena. Současně k tomu je ještě zákonem určeno že celková pokuta nemůže přesáhnout 300 000 Kč. A stejně tak ještě také zákon o dani z nemovitosti stanoví, že pokud je celkový dluh daného poplatníka na daních méně než 200 Kč, pokuta mu udělena nebude.

Při prodeji či darování nemovitosti je třeba řešit odhlášeni nikoli platbu daně

Pokud jste však v předešlém kalendářním roce nemovitost prodali nebo darovali, pak se vás placení daně z nemovitosti už netýká, ale je důležité splnit jinou povinnost. Přichází povinnost odhlášení daně, což znamená, skutečnost prodeje či darování nemovitosti včas oznámit příslušnému finančnímu úřadu. Podle § 13a odst. 9 zákona o dani z nemovitých věcí, je nutné správci daně oznámit uvedenou skutečnost nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období.

Pro odhlášení daně z nemovitosti neexistuje žádný předepsaný formulář. Proto můžete použít formu běžného formálního dopisu nebo nové daňové přiznání, pokud v daném územním obvodě vlastníte ještě nějakou nemovitost. Nejlepší cesta je hlídat si termíny daňových povinností a snažit se vždy v maximální míře předejít vzniku sankcí.

1 komentář u „Co se stane když se nezaplatí daň z nemovitosti?“

  1. Pingback: Koeficient daně z nemovitosti půjde určit i jednotlivé nemovitosti – Moje Daně

Komentáře jsou uzavřeny.