Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Existuje několik variant, jak můžeme podat daňové přiznání elektronicky a stačí si jen vybrat dle toho co nejvíce vyhovuje našim individuálním potřebám a schopnostem.

Jednou z možností je podání elektronického daňového přiznání přímo z portálu Moje daně prostřednictvím internetových stránek Finanční správy. Tato metoda podání si vyžaduje, abychom byli vybaveni některým ze způsobů elektronické identity. Může jít o elektronický občanský průkaz s čipem, MojeID nebo bankovní identitu, přes kterou se přihlašujeme do internetového bankovnictví. Kdo nemá bankovní identitu potřebuje k uvedenému způsobu podání kvalifikovaný elektronický podpis.

Další možností je elektronické podání daňového přiznání po přihlášení do daňové informační stránky DIS+ neboli Online finanční úřad. Postup je obdobný jako při přihlašování z portálu Moje daně opět je potřeba mít některý z nástrojů elektronické identity.

Třetí cestou je podání daňového přiznání přes datovou schránku. Nezáleží na tom zda jde o datovou schránku podnikatele zřízenou státem povinně nebo datovou schránku zřízenou dobrovolně na žádost. Protože každá datová schránka už má v sobě identifikační údaje svého majitele, není při podání uvedenou cestou potřeba elektronický podpis.

Poslední možností je exportovat vyplněný formulář daňového přiznání a uložit ho do počítače ve formátu XML. Poté se můžeme běžným způsobem přihlásit do datové schránky a soubor odeslat.

Napsat komentář