Jak podat daňové přiznání, když jsem student/ka?

Jako student může být vyplnění daňového přiznání poněkud záhadným procesem. Avšak pokud jste student, který pracuje na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo vykonává samostatnou výdělečnou činnost, měli byste vědět, že i vy máte povinnost podat v roce 2023 daňové přiznání za rok 2022. A co víc, i tento rok máte nárok na vrácení daně.

Mnoho studentů na vysokých školách si pořídí práci vedle studia a získá tak vlastní příjem. Tento příjem může pocházet buď ze závislé činnosti, jako je zaměstnání na dohodu, nebo z samostatné výdělečné činnosti, jako je podnikání nebo freelancing. V obou těchto případech je však důležité vědět, že je nutné podat daňové přiznání za příslušný rok.

Není jasné, kdy je třeba daňové přiznání podat? Je to jednoduché. Pokud plánujete daňové přiznání za rok 2022 odevzdávat fyzicky, ať už přímo osobně nebo prostřednictvím pošty, máte na to čas do 3. dubna 2023. Pokud se rozhodnete využívat moderní technologie a daňové přiznání podáte elektronicky, máte na to čas až do 2. května 2023. A pokud se obrátíte na odborníka a využijete služeb daňového poradce, máte na podání daňového přiznání čas až do 3. července 2023.

Může se to zdát jako hodně informací. Ale nebojte se, vyplnění daňového přiznání není tak složité, jak se zdá. Navíc, pokud jste jako student zaplatili více daně, než bylo nutné, máte nárok na její vrácení. To je skvělá zpráva, která by měla motivovat každého studenta k pečlivému vyplnění daňového přiznání. Navíc, pokud vám to dělá problémy, vždy se můžete obrátit na odborníka, který vám s procesem pomůže.