Výpočet přednostní pohledávky je komplexní proces, který se řídí přesnými pravidly stanovenými zákonem. Celý postup začíná tím, že se nejprve z dlužníkovy mzdy odečte nezabavitelná částka, která mu musí vždy zůstat pro zajištění základních životních potřeb. Tato nezabavitelná částka se stanovuje podle aktuálních právních předpisů a bere v úvahu životní minimum jednotlivce a normativní náklady na bydlení.
Rozdělení zbytku mzdy
Po odečtení nezabavitelné částky se zbývající část mzdy rozdělí na tři stejné díly:
- První třetina
- Druhá třetina
- Třetí třetina (ta vždy náleží dlužníkovi)
Postup výpočtu přednostních pohledávek
Primární zdroj uspokojení
Přednostní pohledávky se primárně uspokojují z druhé třetiny zbytku čisté mzdy. Tato třetina je prioritně určena právě pro přednostní pohledávky, jako jsou:
- Výživné na nezletilé děti
- Náhrada škody způsobené ublížením na zdraví
- Daňové nedoplatky
- Pojistné na sociální zabezpečení
Rozšíření výpočtu na první třetinu
V případech, kdy druhá třetina není dostačující pro pokrytí všech přednostních pohledávek, nastupuje důležité pravidlo: přednostní pohledávky mohou být uspokojovány také z první třetiny zbytku mzdy. Toto pravidlo zajišťuje, že přednostní pohledávky mají vždy přednost před nepřednostními, a to i v případě, že by to znamenalo úplné vyčerpání obou třetin.
Pořadí uspokojování pohledávek
Hierarchie pohledávek
Při výpočtu je nutné dodržovat zákonem stanovené pořadí uspokojování pohledávek. Bezpodmínečně vždy se nejprve uspokojují přednostní pohledávky z druhé třetiny zbylé mzdy dlužníka. V případě, že druhá třetina na pokrytí dluhu nestačí, použije se na přednostní pohledávky i první třetina mzdy. Teprve po uspokojení přednostních pohledávek je možné řešit pohledávky nepřednostní.