Proces zjišťování příslušného notáře pověřeného vyřizováním konkrétního dědického řízení je naštěstí poměrně přímočarý a lze jej provést několika způsoby. Nejjednodušší metodou je osobní návštěva nebo telefonický kontakt s okresním soudem, který je místně příslušný podle trvalého pobytu zemřelého. Tento soud má totiž na starosti přidělování dědických řízení jednotlivým notářům ve svém obvodu.
Při kontaktování soudu je třeba mít připravené základní informace o zesnulém. Konkrétně jde o jméno a příjmení zemřelého, jeho datum narození a také datum úmrtí. Tyto údaje jsou klíčové pro identifikaci správného dědického řízení a následné zjištění jména notáře, kterému bylo toto řízení přiděleno. Pracovníci soudu jsou zvyklí na tyto dotazy a měli by být schopni poskytnout požadované informace rychle a efektivně osobně nebo prostřednictvím k tomu určené telefonické linky.
V dnešní digitální době je možné, že některé soudy nabízejí možnost zjištění pověřeného notáře i prostřednictvím online formulářů nebo emailové komunikace. Tato možnost však není univerzální a může se lišit v závislosti na konkrétním soudu a jeho technologickém vybavení.
Ohledně dědictví si notáře nelze vybírat
Je důležité si uvědomit, že v případě dědického řízení nemají dědicové možnost vybrat si notáře podle své volby například prostřednictvím seznamu na stránkách Notářské komory ČR.. Systém přidělování notářů k dědickým řízením je pevně stanoven a řídí se jasnými pravidly. Notář je vždy určen místně příslušným okresním soudem, a to na základě trvalého bydliště zemřelého.
Celý proces přidělování dědických řízení notářům začíná již na úrovni matričních úřadů městských a obecních úřadů. Tyto instituce mají ze zákona stanovenou povinnost pravidelně, konkrétně každý měsíc, nahlašovat svým spádovým okresním soudům jména osob, které v předchozím měsíci zemřely a měly na území dané obce či města registrované trvalé bydliště. Tato povinnost zajišťuje, že soudy mají vždy aktuální přehled o nových dědických řízeních, která je třeba zahájit a přidělit příslušným notářům.
Tento systém hlášení úmrtí a následného přidělování dědických řízení je důmyslně propracován tak, aby co nejvíce usnadnil a zefektivnil celý proces dědictví. Pro pozůstalé to znamená, že nemusí sami aktivně vyhledávat notáře nebo se obávat, že by mohlo dojít k opomenutí zahájení dědického řízení. Jakmile je notář soudem pověřen, sám kontaktuje potenciální dědice a zahájí potřebné kroky k vyřízení dědictví.