Zaměstnavatel má v určitých výjimečných případech právo nařídit zaměstnancům práci přesčas. Tyto výjimečné situace jsou stanoveny zákoníkem práce, přestože nejsou vždy jednoznačně definovány. Zákoník práce obecně umožňuje nařízení přesčasové práce z vážných provozních důvodů, které zásadně komplikují nebo dokonce ohrožují chod podniku. Mezi takové vážné situace může patřit například náhlé zvýšení objemu práce, porucha na zařízení, či dokonce závažné personální výpadky, jež nelze předvídat. Podstata vážných provozních důvodů spočívá v naléhavosti situace a v tom, že bez přesčasové práce by došlo k ohrožení nebo narušení hladkého provozu firmy.
Přesčasová práce může být také nařízena i na dobu, která by normálně byla určena pro nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami. Zákoník práce uvádí, že standardní doba odpočinku mezi směnami by měla trvat alespoň 11 hodin. Nicméně za zvláštních okolností může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci, aby během této doby pracoval. Tento krok však musí být pečlivě zdůvodněn a využit pouze v situacích, kdy je to nezbytně nutné a nelze jinak zajistit kontinuální a bezpečný chod podniku.
Přesčas lze nařídit i o víkendech nebo svátcích
Kromě toho mohou nastat situace, kdy je nutné nařídit práci přesčas o víkendech nebo svátcích. Takové nařízení je možné pouze z důvodů, které zákoník práce definuje jako nezbytné a neodkladné. Mezi těmito důvody je například nutnost provádění neodkladných oprav, které jsou klíčové pro pokračování provozu nebo odvrácení závažných technických problémů. Také může jít o záskok za zaměstnance v nepřetržitém provozu, pokud se ten původní zaměstnanec nedostavil na směnu z důvodu nemoci či jiné naléhavosti.
Práce o víkendech a svátcích může být rovněž nutná při řešení živelních pohrom a jiných mimořádných událostí, jako jsou povodně, požáry nebo jiné katastrofy, kde je nezbytné bezodkladně zasáhnout a zajistit ochranu majetku i bezpečnost osob. Další možná situace, kdy může být nutné nařídit přesčas, zahrnuje práce důležité pro uspokojování životních, zdravotních či vzdělávacích potřeb obyvatelstva. Zahrnuje to například zdravotnické služby, dopravní služby, nebo jiné činnosti nezbytné pro udržování standardního fungování společnosti.
Důvodem k nařízení přesčasů o svátcích mohou být i specifické potřeby v oblasti dopravy. Zajištění pravidelného a bezpečného provozu veřejné dopravy může přikázat nutnost přesčasové práce, zvláště ve dnech významného dopravního zatížení. Kromě toho se mohou vyskytnout urgentní potřeby krmení a péče o zvířata, ať už se jedná o hospodářská zvířata či zvířata v zoologických zahradách nebo útulcích.
Všechny tyto výjimky a situace zdůrazňují, že nařízení práce přesčas není běžným standardem, ale mimořádným opatřením, které musí být jasně odůvodněno a použito pouze tehdy, když není možné zabezpečit provoz jinak. Zaměstnavatelé jsou proto povinni při rozhodování o nařízení přesčasové práce postupovat s maximální obezřetností a vždy zohledňovat potřeby a možnosti svých zaměstnanců, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení a vysílení pracovní síly.