Zdanění, byť v omezené míře zaměstnanecké benefity nemine

Vypadá to, že alespoň v omezené míře zůstane možnost využívat daňově osvobozené benefity. Uvedená motivace zaměstnanců k větší pracovitosti a oddanosti firmě by měla v roce 2024 zůstat až do výše 21 983 Kč ročně. Všechny další zaměstnanecké výhody a podpory převyšující tuto částku by pak byly zdaněny jako příjem. Na uvedeném se v minulých dnech dohodla koalice s odbory a zaměstnavateli. Návrh předpokládá, že daňově osvobozené budou benefity do výše poloviny průměrné mzdy, která pro rok 2024 má být na částce 43 966 korun.

Nekompromisní a úplné zrušení osvobození benefitů od daně po dlouhých jednáních s odbory a zaměstnavateli vláda stáhla a rozhodla se k souhlasu pro zachování daňové úlevy benefitům až do výše poloviny aktuální průměrné mzdy průměrné pro daný rok.

Z benefitů přesahujících polovinu průměrné mzdy by se však daň z příjmu odvést musela. I příspěvek na stravování se bude muset změně přizpůsobit a bude se zřejmě danit citelněji, než dosud

Příspěvek na stravování bude nově zřejmě osvobozen od daně do výše 70 procent stravného, které je poskytováno při služebních cestách po České republice na dobu pět až 12 hodin. V současnosti je daný příspěvek nad 120 korunami. Nově se však daně nemají vztahovat jen na příspěvek do 90 Kč, Zvláště u daného stravovacího příspěvku je omezení výhodnosti velmi citelné, Daňoví odborníci navíc upozorňují, že mezení osvobození příspěvku na stravování i dalších zaměstnaneckých výhod rozpočet na nohy zázračně nepostaví ale spíše zkomplikuje práci právě daňařům i účetním kteří se budou muset soustředit, aby se z benefitů zdanilo potřebné, ale nic navíc.