Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v systému exekučních srážek, které reflektují nejen každoroční valorizaci spojenou s úpravou minimální mzdy, ale přinášejí i zásadní koncepční změny. Tyto úpravy se dotýkají jak výše srážek, tak i samotného způsobu jejich výpočtu, což má přímý dopad na všechny zúčastněné strany.
Nezabavitelné částky a jejich navýšení
V roce 2025 se základní nezabavitelná měsíční částka pro samotného dlužníka zvýšila na 13 026,67 Kč, což představuje nárůst o 80,67 Kč oproti předchozímu roku, kdy činila 12 705 Kč. Současně došlo k navýšení limitu, nad který se sráží bez omezení, na částku 29 310 Kč.
Změny v započítávání nezabavitelných částek
Zásadní novinkou je úprava týkající se zápočtu nezabavitelné částky na manžela/manželku či registrovaného partnera. Tato částka již není automaticky započítávána, ale její přiznání je podmíněno specifickými okolnostmi:
- Přiznaný starobní důchod
- Invalidní důchod pro invaliditu 2. nebo 3. stupně
- Sirotčí důchod
Dopady na výpočet třetin
Významné změny nastaly také v oblasti výpočtu jednotlivých třetin zbytku čisté mzdy, které zůstávají po odečtení nezabavitelných částek. Tyto třetiny určují:
1. Částku pro přednostní pohledávky
2. Částku pro nepřednostní pohledávky
3. Částku, která zůstává dlužníkovi
Paradoxní důsledky změn
Navzdory zvýšení základních nezabavitelných částek může být v důsledku nových pravidel pro započítávání nezabavitelného minima konečná částka pro mnohé dlužníky v roce 2025 paradoxně nižší než v předchozím období. Tato situace vzniká především kvůli změnám v podmínkách pro započítávání částek na rodinné příslušníky.
Závěrečné shrnutí
Tyto komplexní změny představují významný zásah do systému exekučních srážek a vyžadují pečlivou pozornost jak ze strany zaměstnavatelů, tak dlužníků i exekutorů. Je důležité věnovat zvýšenou pozornost správnému výpočtu a aplikaci nových pravidel.