Pokud dojde k situaci, kdy zaměstnanec pracuje přesčas ve svátek, je klíčové vědět několik důležitých věcí ohledně toho, jak bude tato práce odměněna. Práce ve svátek je specifická tím, že zaměstnanci prioritně náleží placené náhradní volno. Toto náhradní volno by mělo být poskytnuto v jiný pracovní den. Zaměstnanec má zároveň během tohoto náhradního volna nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného denního výdělku.
Současně s tím je nutné vzít v úvahu i odměnu za samotnou práci přesčas. Podle právních předpisů zaměstnanci za každou hodinu práce přesčas náleží mzda s příplatkem, který činí nejméně 25 procent průměrného hodinového výdělku. Tento příplatek je odměnou za to, že zaměstnanec pracoval mimo svou běžnou pracovní dobu.
Záleží na tom zda do situace bude či nebude vstupovat placené náhradní volno
Když zaměstnanec využije možnost čerpat placené náhradní volno za práci ve svátek, kdy pracoval přesčas, bude toto volno mít zaplacené, a k tomu ještě dostane mzdu za práci přesčas s příplatkem ve výši 25 procent průměrného hodinového výdělku za každou odpracovanou hodinu. Tento systém je výhodný pro zaměstnance, protože nejenže získává náhradní volno, ale i finančně je na tom lépe díky příplatku za přesčasovou práci.
Zaměstnanec se ale může rozhodnout i jinak a se zaměstnavatelem dohodnout, že náhradní volno za práci ve svátek čerpat nebude. V takové situaci zaměstnanci náleží mzda za práci ve svátek a mzda za práci přesčas. Kromě toho zaměstnanec dostane i příplatky za práci ve svátek, které by měly být minimálně ve výši 100 % průměrného hodinového výdělku. Tento příplatek za práci ve svátek se připočítává k běžné mzdě a k tomu se ještě přidá příplatek za práci přesčas, což je minimálně 25 % průměrného hodinového výdělku za každou hodinu přesčasové práce.
Existuje i možnost, že zaměstnanec bude čerpat placené volno za práci ve svátek i za práci přesčas. Pro tento případ je však nezbytná dohoda se zaměstnavatelem. Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou na takovém postupu, zaměstnanec získá dvojnásobek placeného volna. To znamená, že má náhradní volno jak za práci ve svátek, tak za práci přesčas. Nicméně v takovém případě už zaměstnanci nenáleží příplatky za svátek a přesčas.
Zpravidla se tedy zaměstnanec musí rozhodnout, který z těchto systémů odměňování mu nejlépe vyhovuje. Volba mezi náhradním volnem s průměrným výdělkem a příplatky za přesčasy a práci ve svátek může záviset na individuálních preferencích zaměstnance nebo i na specifických podmínkách daného pracoviště. Jakýkoli postup by měl být vždy konzultován se zaměstnavatelem a případně zakotven v pracovním řádu společnosti nebo v pracovní smlouvě, aby byly jasně stanoveny podmínky a nároky na odměnu za práci přesčas a ve svátek. Tím se předejde možným nedorozuměním a zajistí se, že všichni zúčastnění budou v obraze ohledně svých práv a povinností.