Slevy na dani se pro rok 2024 hodně změní

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i zaměstnanci mají při vyplňování svého daňového přiznání nebo v ročním zúčtování, možnost využít řadu daňových slev a odpočtů, které jsou jim poskytnuty v rámci daně z příjmu. Tyto možnosti se naskýtají napříč širokým spektrem daňových záležitostí, kde je možné uplatnit výhodu například v podobě měsíčních slev na děti, nebo slev na manžela či manželku i dalších slev a odpočtů v podobě roční.

Jenže i daňové slevy a výhody mohou být bohužel někdy rušeny. Právě takové plánované rušení vláda ČR chystá u některých daňových slev od roku 2024 kvůli připravovanému úspornému balíčku.. Změny se týkají zejména slevy na dítě umístěné v mateřské škole, známé jako školkovné, a také slevy pro studenty s přivýdělkem, která je ve výši 4 020 korun ročně nebo 335 Kč měsíčně. Rovněž dojde ke zpřísnění pravidel u slevy na manželku či manžela s nízkými ročními příjmy.

Sleva na studenta bude minulostí

Studenti, kteří si budou při studiu přivydělávat se musí připravit na to, že už pro ně nebude od roku 2024 fungovat výše zmíněná sleva na studenta, která má být zcela zrušena. Pomáhat dané skupině k daňové úlevě má nově v převážné míře jen základní sleva na poplatníka, kterou již studenti mohou využívat také nyní.

Sleva na manželku/manžela půjde získat jen při péči o nejmenší děti

Sleva na druhého z manželů je aktuálně ve výši 24 840 korun ročně a na tom se nic měnit nemá. Konsolidační balíček, který vstoupí v platnost od roku 2024 však připravuje u této slevy jinou změnu. Nově na slevu na manžela či manželku dosáhnou jen ti, kteří mají manžela či manželku pečující o dítě do tří let věku.

Sleva v podobě školkovného také skončí

Navíc se nepříjemná změna chystá také u takzvaného školkovného čili slevy na dítě umístěné v mateřské škole. Tuto slevu chce vláda od zdaňovacího období 2024 zrušit, takže rodiče ji v daňovém přiznání za rok 2023 budou moci uplatnit naposledy.

Daňový systém je složitý a dynamický, a proto je důležité být neustále informovaný o nejnovějších změnách a aktualizacích v daňových zákonech, které mohou ovlivnit vaše daňové závazky.

.