Zrušenou slevu na studenta pokryje základní sleva na poplatníka

Od roku 2024 již studenti pracující při studiu nebudou moci využít daňovou slevu na studenta ve výši 4020 Kč ročně. Tento krok je součástí konsolidačního balíčku opatření, který se začne uplatňovat od 1. ledna 2024.

Ministerstvo financí podle ministra Stanjury považuje zrušení této slevy za velmi účelné. Studenti s drobnými příjmy tuto slevu prý nevyužijí. Podle ministra tuto daňovou výhodu využívají především studenti s příjmy vyššími než 205 600 Kč ročně, zatímco studenti s menšími přivýdělky na ní většinou nemají nárok.

Ministr financí tvrdí, že pro studenty je efektivnější využít základní daňovou slevu na poplatníka. Tuto slevu si mohou studenti uplatnit v roce 2023 a v roce 2024 se na ní nic nezmění. Sleva na poplatníka dosahuje 30 840 Kč ročně a lze ji uplatnit bez ohledu na to, zda v daném roce zda student pracoval jen část roku nebo celý rok a vždy lze slevu uplatnit v celé výši, i když student pracuje je nějakou dobu v roce. Základní daňová sleva na poplatníka může zcela eliminovat daň až do nuly a student pak nemusí platit daň z příjmu fyzických osob vůbec. To dle ministrových slov znamená, že zrušenou slevu na studenta plně nahradí právě tato základní daňová sleva na poplatníka, takže studenti o žádnou výhodu nepřijdou.

Dále bude stále platit daňové zvýhodnění na dítě pro rodiče nezaopatřených studentů do 26 let, pokud student intenzivně studuje prezenční formou s cílem získat kvalifikaci pro budoucí povolání.