Zdanění hazardních her se od roku 2024 změní

Je zřejmé, že takzvaný konsolidační daňový balíček, který vstoupí v platnost od roku 2024, přinese zcela zásadní změny i do oblasti daně z hazardu. Pro hráče to bude znamenat povinnost odvádět daně z výher a podávat daňové přiznání k příjmům. Rovněž dojde k úpravě rozpočtového určení daně z hazardu.

Zvýšení zdanění hazardu se dotkne provozovatelů her i výherců

Od roku 2024 se provozovatelům vybraných typů hazardních her zvýší daňová sazba z 23 na 30 procent. Toto zvýšení se bude týkat primárně kurzových sázek a živých her (například hra kostkami, kartami či ruletou), ale také binga, totalizátorových her (tj. dostihy), tombol a malých pokerových turnajů.

Hlavní změnou pro výherce bude snížení limitu na osvobození daňové povinnosti z výher. Zatímco dosud bylo možné vyhrát až 1 000 000 Kč ročně bez daně, od roku 2024 bude tento limit snížen na 50 000 Kč za celý rok. Jakmile hráči v roce 2024 v součtu vyhrají více než 50 000 Kč, budou povinni své výhry zdanit a podat daňové přiznání.

Další významnou změnou je, že výnosy z všech online hazardních her budou od roku 2024 plně příjmem státního rozpočtu. Současně se změní také rozdělení výnosů z tradičních hazardních her. Ty budou nově rozděleny tak, že 55 % půjde státu, 22,5 % připadne obcím na základě počtu povolených herních automatů na jejich území a zbývajících 22,5 % obdrží všechny obce podle počtu obyvatel.