Jestliže jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a plánujete nebo již fakturujete své služby či zboží do některého z členských států Evropské unie (EU), je určujícím hlediskem fakturačních povinnosti skutečnost zda ze zákona jste či nejste plátcem DPH a jak je na tom ve stejné záležitosti obchodní partner.
Tato skutečnost hraje klíčovou roli v tom, jak bude vaše fakturace do EU vypadat.
Pokud jste plátcem DPH a jste v obchodním vztahu s jiným podnikatelem, který je rovněž plátcem DPH v členském státě EU, tak použijete takzvaný „režim přenesení daňové povinnosti“ (reverse charge mechanismus). Tento režim se vztahuje především na dodávky zboží a určitých typů služeb mezi podnikateli, oba sídlícími v různých státech EU, a pomáhá zjednodušit daňové odvody tím, že přenáší odpovědnost za odvod daně na z dodavatele na odběratele. Proto je na vaší faktuře nutné jasně uvést, že DPH odvede odběratel.
Pokud naopak nejste plátcem DPH a fakturujete do EU, situace se trochu komplikuje. V případě, že fakturace směřuje plátci DPH v EU, stává se z vás takzvaná identifikovaná osoba. To znamená, že i když nejste standardním plátcem DPH, musíte se stát identifikovanou osobou k DPH pro účely přeshraničních transakcí a fakturovat v režimu na přenesení daňové povinnosti stejně jako plátce DPH.
Další scénář nastává, když jako neplátce DPH fakturujete jinému neplátci DPH v EU. V takovém případě je postup mnohem jednodušší. Nemáte povinnost uvádět DPH na vašich fakturách a můžete postupovat stejně, jako byste fakturovali zákazníkům, kteří nejsou plátci DPH na území České republiky. To znamená, že vaše faktury nebudou s DPH vůbec operovat.
Pokud se ohledně daného úkolu cítíte nejistí, tak je nejlepším řešením poradit se s daňovým poradcem. Tímto způsobem si nejen zjednodušíte svůj podnikatelský život, ale také minimalizujete riziko chyb, které by mohly vést k možným sankcím či jiným právním dopadům.